Integrowanie pracowników z pewnością przyczynia się do budowania silnej grupy pracowniczej, co przekłada się bezpośrednio na zyski w firmie. Dziś jednak spotkanie integracyjne zasadniczo zmienia swój charakter. Od wyjazdu typowo rekreacyjno-rozrywkowego oraz atrakcji w postaci wyjazdów w plener czy skoków na bungee odchodzi się już dłuższy czas. Tego typu imprezy stały się z lekka nużące. Dziś zastąpił je team building, czyli szkolenia polegające na wyjeździe łączącym zabawę z nauką nowych umiejętności i zdobywaniem wiedzy. Zamiennie używa się również nazw outdoor training, szkolenia plenerowe albo gry scenariuszowe.
Tego typu szkolenia integracyjne uczą pracowników komunikacji, współpracy, podejmowania decyzji, stawiania i osiągania celów, rozwiązywania problemów oraz kreatywności. Stanowią często istotny element systemu motywacyjnego w firmie. Aby szkolenia miały sens i były naprawdę efektywne warto zastanowić się nad odpowiednim dopasowaniem szkolenia do zespołu, a przede wszystkim - nad celem, który zamierzamy osiągnąć. Są bowiem trzy rodzaje zespołów: nowopowstały, zespół po przejściach oraz zespół rutynowy.
Nowością w Polsce są gry scenariuszowe. Scenariusz ma za zadanie zaangażować cały potencjał grupy w rozwiązanie określonego problemu i osiągnięcie wyznaczonego celu. W tego typu scenariusz można wpleść trening naprawdę wszystkich umiejętności. Scenariusz może dotyczyć najróżniejszych realiów, od bitwy z czasów średniowiecza po futurystyczną wizję życia w kosmosie. Atrakcyjność gry zależy od inwencji twórczej organizatorów. Wyróżnić tu możemy podróż z przygodami, integrację opartą o wartości, integracyjne akcje prospołeczne i ekologiczne, grę miejską, grę kryminalną oraz gry terenowe. Podział ten stworzyła agencja Fun Hunters, która jako jedna z pierwszych zaczęła zajmować się organizacją tego typu imprez.